Dünyada İzlemeniz Gereken En Rekabetçi Derbiler

Dünyada İzlemeniz Gereken En Rekabetçi Derbiler

 

İnsanların en keyif aldığı sporlardan biri olan futbol birde ezeli rakipler karşılaşması olunca izlemeye doyamıyoruz.Dünyada ki en büyük en görkemli derbilerin ezeli rakiplerin bilinmeyen hikayelerini sizler için derledik.

Benfica - Sporting Lizbon

1907 yılına kadar dayanan bu ezeli rekabetin asıl nedeni Sporting Lizbon takımı zengin sınıfı Benfica ise işçi sınıfını temsil etmektedir.Diğer bir rekabet nedeni ise statlarının karşı karşıya olması.

 

 

Liverpool - Everton

1892 yılından beri süren bu rekabetin sebeplerinden biri olan Liverpool takımının yönetimde tek söz sahibi olmak istemesiydi.Evertoon’da buna karşılık rakip takım olmak istedi ve rekabet başladı.

 

 

Liverpool - Manchester United

İngiltere’nin iki büyük takımları olan Liverpool ve Manchester United bulundukları tarihi,ekonomik ve konum sebebiyle süren rekabetleri hala devam etmektedir.

 

 

Real Madrid - Atletico Madrid

Madrid derbisi olarak bilinen Atletico Madrid ve Real Madrid takımları arasında geçmişten gelen bir düşmanlık söz konusudur.Real Madrid düzeni kabullenen kral savunucusu Atletico ise isyancı’dır.

 

 

AS Roma - SS Lazio

1927 yılında Mussolini’nin emriyle, Juventus, Milan ve Inter gibi takımlara karşı Roma takımı kurulmasını istemesiyle ve bunun üzerine Roman, Alba-Audace ve Fortitudo isimli takımların birleşmesi sonucunda kurulur. Giorgio Vaccaro isimli bir başka faşist generalin nüfuzu sayesinde Lazio bu birleşmeye direnir ve bu iki kulüp arasında büyük bir rekabet başlar.

 

 

Panathinaikos - Olympiakos

Yunanistanı’ın en büyük iki takımı Panathinaikos ve Olympiakos ezeli rakip olmasının nedeni Panathinaikos takımı zengin sınıfını desteklerken Olympiakos ise halkı, işçi sınıfını destekledği için aralarında ezeli rekabet söz konusudur.

 

 

Partizan Belgrad - Kızıl Yıldız Belgrad

Partizan ve Kızıl Yıldız arasındaki rekabet 2. Dünya Savaşı sonrası komünist Yugoslavya dönemine dayanmaktadır. Dünyada ki en şiddetli derbilerden biridir.

 

 

Fenerbahçe - Galatasaray

İstanbul’un en büyük takımı olan Galatasaray – Fenerbahçe derbisi ezeli rekabetçiler arasında yerini almıştır.Rekabet tam olarak 106 yıl öncesine dayanıyor.

 

 

Celtic - Glasgow Rangers

Celtic ve Glasgow Rangers arasındaki mücadele mezhep çatışmasından ortaya çıkıyor.Spordan öte bir rekabet söz konusu olmuş oluyor.

 

 

Real Madrid - Barcelona

İspanya’nın en zengin ve en büyük iki takımı olan Real Madrid ve Barcelona ezeli rekabetin sebebi ise Real Madrid,sağ siyasetin temsilcisi, Barcelona ise direnişin ve sol siyasetin temsilcisi olarak kabul edilmektedir.

 

 

steaua- dinamo

Romanya’nın en başarılı iki takımı olan Steaua Bükreş – Dinamo Bükreş derbisinin tarihi her iki kulübün kurulduğu Romanya’nın komünist dönemine kadar uzanıyor.Dönemin devlet başkanı olan Çavuşesku’nun Steaua takımını tutması ve maçlarda şike ile ilerlemesini sağlaması aradaki rekabeti arttırmıştır.

 

 

psg-marsilya

PSG ve Marsilya takımının rekabeti tamamen siyasi sebeplere dayanıyor. Fransa’nın siyasal merkezi ve başkenti olduğu kadar, ekonomi, kültür ve moda başkenti de olan Paris’in zengin sınıflarına karşı, liman kenti Marsilya’nın işçi sınıfının mücadelesidir.

 

 

bayern-dortmund

90’lı yıllarda başlayan bu rekabet Bayern Munih- Dortmund takımının tamamen sportif başarına dayanmaktadır.

 

 

manchester-united-manchester-city

Manchester derbisinde ki asıl neden 1881 yılında başlayan United’ın ezici üstünlüğü ile geçti. Ancak Arap sermayesinin City’e girmesinden bu yana bu rekabet kızıştı ve bundan sonra daha da artacak gibi görünüyor.

 

 

al ahly-zamalek

1917 yılından beri devam eden Al Ahly-Zamalek rekabetinin nedeni Al Ahly İngiliz sömürgeciliğine karşı direnen, kendilerini işgale direnen ve milliyetçi olarak görenlerin takım,Zamalek ise yabancıların takım olarak kabul edildi.

 

 

arsenal-totenham

1970’li yıllara dayanan Arsenal Tottenham rekabeti bu dönemdeki Tottenham taraftarlarına yönelik kullanılan “Yahudi” sıfatını kullandıkları için aralarında rekabet olduğu söyleniyor.

 

 

Ajax - Feyenoord

Ajax- Feyenoord arasında ki rekabet o kadar artmıştır ki maçlarda ölümler olmaya başlamıştır.Aradaki rekabet hem iki şehrin rekabetine hem de siyasal nedenlere dayanmaktadır.

 

 

AC Milan - Internazionale

AC Milan, 1899 yılında İngiliz göçmeni bir grup tarafından kurulmuştur. Ancak daha sonra bazı memnuniyetsiz üyeler, yabancı oyuncu oynatılmamasını eleştirerek kulüpten ayrılırlar. Internazionale adını verdikleri kulübün amacı, Milan’a karşı yabancı oyuncu oynatabildikleri rakip bir kulüp olmaktı.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir