İşçi Sınıfı Tarafından Kurulan Dünyaca Ünlü Kulüpler

İşçi Sınıfı Tarafından Kurulan Dünyaca Ünlü Kulüpler

 

Dünya tarihini değiştiren işçi sınıfı, futbol tarihine de büyük katkılar sağlamıştır. İşte sizler için derlediğimiz bu içerikte işçi sınıfı tarafından kurulan ünlü futbol kulüplerini bir araya getirdik.

647701191JC00027_Liverpool_

Everton’ın yöneticilerle yaşadığı sıkıntılar nedeniyle Liverpool’u kurmuştur. Buna vesile olan isim John Houlding’dir. Dünya futbolunun en büyük taraftar gruplarından birine sahiptir.

 

Schalke

1904 yılında madencilerin yoğun olduğu bir bölgede kurulan Schalke 04, dünya futbolunda “Madenciler” olarak biliniyor.

 

MANCHESTER, ENGLAND - MARCH 15: The Dynamo Kiev team line up prior to the UEFA Champions League round of 16 second leg match between Manchester City FC and FC Dynamo Kyiv at the Etihad Stadium on March 15, 2016 in Manchester, United Kingdom. (Photo by Alex Livesey/Getty Images)

Dinamo Kiev Almanya’nın Rusya’yı işgalinin ardından dağılmıştır.Almanlar işgal sırasında bir maç teklifi yapar ve Kievliler oynamak zorunda kalır.Kievlier maçı 5-1 alır.Biten maçın sonrasında Almanları kızdıran Kiev oyuncuları öldürülür.Bu olaydan sonra Dinamo Kiev takımını herkes tanır.

 

St. Pauli

Hamburg’un bir mahallesi olan St. Pauli,dışlanmış insanların yaşadığı bir kentte bulunuyor. Bu kültür, tribünlere ve takıma net olarak yansımıştır.

 

West Ham United

1895 yılında Thames Ironworks çalışanları tarafından kurulan West Ham United holiganlarıyla meşhurdur.

 

boca juniors

1905 yılında kurulan Arjantin’in köklü ekibi Boca Juniors’ın kuruluşunda dört kardeşin büyük payı vardı. Buenos Aires takımının renkleri, limana yanaşan geminin flamasının renklerinden esinlenilerek sarı-lacivert olarak yapmıştır. Limana yanaşan gemi, İsveç gemisidir.

 

CALCIO LIVORNO PALERMO B 5-6-2004

İtalyan Komunist Partisi’nin doğduğu kentin takımı olan Livorno, İtalyan ekibinin tribünlerinde sosyalistliğe dair pankartları görebilirsiniz.

 

Adana Demirspor

1940 tarihinde kurulan Adana Demirspor, İkinci Dünya Savaşı döneminde TCDD Bölge Müdürlüğü tarafından oluşturulan bir kulüptür. Çoğunluğunun işçilerden oluştuğu ekip, bunu günümüzde de en iyi yansıtan takımlar arasında yer alıyor.

 

millwall

Londra’da bulunan Milwall, West Ham United ile olan rekabetiyle tanınır.Liman işçilerinin kurduğu kulüp, o dönem grev zamanındaki anlaşmazlık yüzünden West Ham ile rakip olmaya başlamıştı.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir